Statistični urad: Najnižje plače prejemajo v primorsko-notranjski regiji!

Zadnji podatki statističnega urada kažejo, da najnižje plače v Sloveniji prejemajo delavci v primorsko-notranjski regiji. Na drugem koncu grafa plač pa je osrednjeslovenska regija, kjer so plače najvišje.

plače v sloveniji
Posnetek zaslona. Foto: stat.si

Plače v Sloveniji se v povprečju zvišujejo

Povprečna mesečna bruto plača za obdobje od januarja do septembra 2019 je bila nominalno za 4,3 %, realno, pravijo podatki statističnega urada Republike Slovenije. Če bi se taka rast plač nadaljevala do konca 2019, bi bila to najvišja rast plač v zadnjih 10 letih. Povprečna bruto plača za september 2019 je znašala 1.712,11 EUR. Kljub pozitivnim podatkom pa prihaja do vse večjih razlik med tistimi, ki prejemajo minimalno plačo in tistimi, ki prejemajo plače v zneskih več tisoč evrov.

Socialna slika je v Sloveniji na ta način iz meseca v mesec slabša. Vse več je tistih, ki morajo kljub temu da delajo, zaprositi za pomoč pri Rdečemu križi v obliki prehrambenih paketov in drugih vrst pomoči pri humanitarnih organizacijah.

euro denar
Foto: VideoSvet

Preberite tudi: S 1. januarjem se nam obeta NIŽJA, 5 odstotna davčna stopnja!

Slabša se gospodarsko razpoloženje

Čeprav so se v zadnjem obdobju plače nekoliko zvišale pa je zaupanje potrošnikov v zadnjem letu (november 2018–november 2019) najbolj upadlo v gradbeništvu. V trgovini na drobno je na začetku leta še naraščalo, v zadnjih mesecih pa je tudi v tej dejavnosti nekoliko upadlo. Nekatere analiza kažejo, da se bo ta trend v letu 2020 še nadaljeval tudi zaradi ukrepov, ki jih je v novembru sprejela Banka Slovenije. Z omejevanjem možnosti zadolževanja bo namreč manj tudi potrošnje, kar pa lahko posledično zamaje notranje gospodarstvo.

gospodarska rast
Posnetek zaslona. Foto: stat.si

Cene izdelkov in storitev se dvigujejo

Letno inflacijo so najbolj višale višje cene hrane in brezalkoholnih pijač (za 2,4 %) ter višje cene raznovrstnega blaga in storitev (predvsem za 14 % dražje zdravstveno zavarovanje), blažile pa so jo predvsem nižje cene goriv in energije (za 2 %).

Facebook komentarji
Delite s prijatelji: