POZOR: Artikle naročili, a jih niso prejeli, škode za več kot 800.000 evrov

Policija intenzivno preiskuje različne oblike spletnih goljufij, ki so v zadnjih letih v porastu. V letu 2021 so policisti obravnavali več kot 600 zadev s skupnim oškodovanjem v višini več kot 12 milijonov evrov.

Ste bili tudi vi ogoljufani, a izdelka niste prejeli? V letu 2022 je bilo prejetih že okrog 800 prijav s skupnim oškodovanjem skoraj za 14 milijonov evrov.

Nikoli dostavljen artikel

Slovenska policija je v zadnjem obdobju obravnavala kar 190 primerov oškodovancev, skupna škoda pa znaša več kot 800.000 evrov.

David Gracer iz Sektorja za gospodarsko kriminaliteto v Upravi kriminalistične policije pravi: “Policija najpogosteje obravnava primere spletnih nakupov, pri katerih oškodovanci opravijo plačilo artiklov, ki so običajno veliko ugodnejši od tistih, ki se prodajajo na priznanih spletnih straneh. Naročeni artikli v nadaljevanju niso nikoli dostavljeni, pri čemer gre običajno za škode v višini nekaj 100 evrov, vendar povprečje dvigujejo nakupi vozil in delovnih strojev, za katere oškodovanci vnaprej nakažejo tudi več 10 tisoč evrov.”

500 evrov denar
Foto: VideoSvet

Spletne goljufije so v zadnjih letih v porastu

Nevarna investicijska vlaganja

Policisti so v zadnjem obdobju obravnavali 170 primerov goljufij, skupna škoda pa znaša več kot 5,1 milijona evrov.

Po podatkih policije je za investicijska vlaganja je značilno, da oškodovanci običajno sami na spletu najdejo priložnost za hiter zaslužek. Med slednje spadajo zavajajoči oglasi na družbenih omrežjih.

Želja po hitrem zaslužku se spremeni v nočno moro

V začetni fazi v spletni obrazec vnesejo osnovne podatke (ime, priimek, telefonska številka, e-naslov), nato pa jih storilci pokličejo. V nekaterih primerih pa storilci kličejo tudi naključne telefonske številke. Predstavijo se kot osebni svetovalci, t. i. brokerji. Slednji oškodovancem ponudijo pomoč pri odprtju računa na njihovi spletni platformi ter pri odprtju elektronskih denarnic. Običajno to storijo preko računalnika oškodovanca, in sicer preko oddaljenega dostopa.

Najpogosteje uporabljena aplikacija je Anydesk, preko katere kriminalci dobijo popoln nazdor do vašega računalnika.

V nadaljevanju oškodovanca prepričajo v nakazila, nato pa v platformah začnejo prikazovati dobiček, ki ga v nekaterih primerih celo izplačajo, kar oškodovance prepriča v dodatna vlaganja. V resnici storilci preko transakcij z virtualnimi valutami denar ukradejo.

Vir: policija.si

Facebook komentarji
Delite s prijatelji: