Ponedeljek bo prost dan, gospodarstveniki in opozicija z velikimi pomisleki
Vladni predlog je bil potrjen. Na podlagi novele bo v ponedeljek, 14. avgust, dela prost dan, čemur sicer niso bili naklonjeni v opoziciji, velike pomisleke imajo tudi številni gospodarstveniki.
Poslanke in poslanci so na glasovanju z 79 glasovi za in brez glasu proti sprejeli novelo zakona o odpravi posledic naravnih nesreč, ki sicer med drugim omogoča hitrejšo dodelitev finančnih sredstev prizadetim občinam.
14. avgust bo dela prost dan
Vse poslanske skupine ter oba manjšinska poslanca so na glasovanju podprli novelo zakona. Menijo, da gre za korak v pravo smer, so se pa strinjali, da bodo nujni dodatni ukrepi.
V SDS in NSi sicer niso bili naklonjeni ukrepu, da se ponedeljek, 14. avgust, razglasi za dela prost dan. Za razliko od sprejete novele bi raje videli, da ostane delovni dan, plače vseh zaposlenih za ta dan pa bi se namenilo za pomoč prizadetim v ujmi. V NSi so v ta namen predlagali dopolnilo zakonu, ki pa na glasovanju ni prejelo zadostne podpore.
Vsi plačilni sistemi bodo kljub nedelovnem dnevu delovali nemoteno, kar pomeni, da bo tudi UJP izvajal plačilne storitve.
NSi – Dan Solidarnosti razglasili preko Instagrama
Stranka NSi je zapisala: “Vlada Roberta Goloba je Dan solidarnosti razglasila kar preko Instagrama. Na prvo žogo všečno. Menimo, da s tem ne pomagamo ljudem, ki pomoč potrebujejo. Tisti prostovoljec, ki je že sedaj želel pomagat, je našel način! In bo pomagal tudi v ponedeljek. Bojimo pa se, da bo veliko ljudi prost dan izkoristilo za podaljšan vikend in ga bodo preživeli na morju.”
V NSi-ju so predlagali amandma, da ponedeljek, 14. avgust 2023 ne bi bil dela prost dan. Dodali so: “Ljudje naj gredo normalno v službo. Ampak plačilo za tisti dan vsi v državi namenimo za poplačilo posledic. Mi smo na hitro to izračunali in če bi se vsak zaposlen odpovedal neto zaslužku za en dan, bi skupaj zbrali 53 mio evrov pomoči. S tem denarjem bi na novo postavili vse podrte hiše in pomagali pri sanaciji vseh poškodovanih hiš.“
Zakaj bi 14. avgusta ustavljali gospodarstvo, če vemo, da na terenu ni možno aktivirati 900.000 ljudi?
Če se vsi zaposleni odpovemo dnevnemu zaslužku, zberemo 54 mio €. S tem zgradimo vsaj 200 novih hiš. To bi bil pravi dan solidarnosti … pic.twitter.com/KOvl8eMe0K
— Matej Tonin (@MatejTonin) August 9, 2023
Za zaključek so še opozorili, da čez 14 dni v Savinjski dolini, na Koroškem, v Škofji Loki in v Kamniku ne bo več televizijski kamer. Kljub temu pa v nesreči nihče ne sme ostati sam.
Proti dela prostemu dnevu tudi prvak opozicije
Da bi moral biti prihajajoči ponedeljek delovni dan za vse, ki ne bodo pomagali pri čiščenju po poplavah, je mnenja tudi nekdanji premier Janez Janša. Zapisal je: “Dan solidarnosti naj bo dela prost dan za tiste, ki lahko neposredno pomagajo pri odpravljanju posledic ujme. Ostali delajmo in namenimo enodnevni zaslužek v sklad za pomoč prizadetim.”
Dan solidarnosti naj bo dela prost dan za tiste, ki lahko neposredno pomagajo pri odpravljanju posledic ujme. Ostali delajmo in namenimo enodnevni zaslužek v sklad za pomoč prizadetim.
— Janez Janša (@JJansaSDS) August 9, 2023
Do rešitve vlade skeptični tudi številni gospodarstveniki
Priznan slovenski gospodarstvenik Anton Rotar, ki je svoji podjetji Rotar d.o.o. in Eurogarden d.o.o. postavil že pred več kot 40 leti in se še danes zelo uspešno razvijata, je do sprejetega sklepa vlade zelo skeptičen. Zapisal je, da veliko ljudi, ki bodo prosti, sploh ne bo moglo pomagati. Ob tem je povedal: “‘Ta vlada res ne ve, kaj dela. V ponedeljek bo prost dan, zakaj? Ali ne bi bilo bolje, da bi se delalo in bi DDV tega dne dali za ogrožena področja poplav.”
Poleg omenjenega predloga imajo tudi številni drugi gospodarstveniki in podjetniki glasne pomisleke. V ponedeljek bodo zaprti vrtci, kar pomeni, da tudi mladi in aktivni starši, ki so pri močeh, ne bodo mogli na teren. Vsaj ened od staršev bo moral varovati otroke, zaradi česar dela prost dan ne bo imel želenega efektivnega učinka.
Največ od dneva prostega dne bodo imeli turistični delavci v neprizadetih območjih, a še to po vsej verjetnosti predvsem na Hrvaškem, kamor se ob podaljšanih koncih tedna običajno odpravi veliko Slovencev. Niti gneča na Bledu in v Portorožu nas ob napovedanih sončnih dneh ne bo presenetila.