To je robot, ki je v Celju požel največ pozornosti!
Robotizacija postaja vse bolj pomemben del industrije pa tudi vsakdanjega življenja, morda je ravno zato še vedno prisoten strah, da bodo v prihodnosti ljudem prevzemali delovna mesta. O robotiki je bilo govora na Mednarodnem Industrijskem sejmu v Celju.
Mag. Robert Logar pravi, da je strah odveč: »Roboti bodo zagotovo prevzemali tiste naloge in tista dela, ki so težja, nevarna, naporna in v zahtevnih delovnih okoljih. Na ta način bodo pomagali človeku in jih naredili bolj varna. Dejstvo je, da se bo v prihodnosti tip delovnih mest nekoliko spremenil, verjetno bomo potrebovali drugačen profil zaposlenih. Samo povezovanje te opreme in skrb, da bo vse to delovalo, pa bo še vedno potrebno človeško znanje. Ker že če pogledamo države, kjer je robotizacija najbolj prisotna, recimo v Južni Koreji in na Japonskem, tam so stopnje brezposelnosti najnižje.«
Prihodnost robota YuMi je svetla. Je varen robot, ki ne potrebuje nobene zaščite, saj je programiran tako, da sodeluje s človekom in se ob stiku ustavi. Po besedah Darka Švetaka je na razstavnem prostoru prava atrakcija. Mladi, ki jih zanima vse v zvezi z napredno tehnologijo, se ga ne bojijo. Starejši so, pravi, še nekoliko zadržani: »Ljudje še malo s strahom pristopijo k robotu, ker so bili vsi roboti do danes v različnih kletkah in zaščitah. Ko jim razložiš, kako deluje, se ojunačijo in se ga ne bojijo več. Najbolj se bojijo poškodb.«
Robot YuMi je v osnovi namenjen predvsem za montažne naloge manjših sestavnih delov, recimo za pakiranje. »Je varen za delo s človekom, zelo enostavno ga je prilagoditi za nek drug program, bistveno pa je to, da je krmilni sistem zapakiran v samega robota in ne potrebuje nekih dodatnih varovalnih sistemov. Zato je enostavno mobilen, lahko ga postavimo med ljudi in lahko opravlja tudi naloge klasičnega robota,« pojasni Robert Logar. YuMi ima dve roki, nosilnost na vsaki je omejena na pol kilograma: »Želimo, da je robot, ki je varen za človeka, hkrati tudi dovolj hiter,« doda Logar.