Evropa na robu nove dobe: Se poletje 2025 piše kot zadnje mirno?

Varnostna opozorila iz zahodne Evrope zvenijo vse glasneje – in bolj resno. Medtem ko se Evropejci pripravljajo na novo poletje, nekateri varnostni strokovnjaki že govorijo o njem kot o zadnjem poletju miru.

Se obeta prelomna točka, ki bo Evropo potisnila v novo realnost negotovosti in konfliktov?

Nemški generali že opozarjajo

Nekdanji visoki vojaški poveljniki in varnostni strokovnjaki v Nemčiji ne skrivajo več zaskrbljenosti. Ne le zaradi agresivne drže Rusije in naraščajočih geopolitičnih napetosti, temveč tudi zaradi domačih pretresov, ki pretijo z radikalizacijo. Vse več se govori o potrebi po “duhovni mobilizaciji” državljanov – ne le vojaški pripravljenosti, temveč tudi psihološki.

tank
Simbolična fotografija. Foto: Pixabay

Napetosti na vseh straneh: Evropa brez varnega zavetja

Zdi se, da Evropa že dolgo ni bila v tako nepredvidljivi situaciji. Poleg zunanjih pritiskov (ruska agresija, vojaška okrepitev Kitajske, napetosti v ZDA) se krepijo tudi notranje napetosti – polarizacija družbe, nezaupanje v politiko, migracijska kriza in energetska negotovost. Številni analitiki opozarjajo, da državljanska vojna v nekaterih državah ni več popolnoma izključen scenarij.

Evropa spi – in to je lahko usodno

Najbolj zaskrbljujoče je, da se številne države še vedno vedejo, kot da se nič ne dogaja. Medtem pa nekateri že pozivajo k povsem novemu razumevanju varnosti: hitrejši odzivi, več vlaganja v obrambo, okrepljena civilna zaščita in širša pripravljenost prebivalstva na izredne razmere.

Zaključek: Smo pripravljeni?

Vprašanje ni več, ali se lahko Evropa znajde sredi novega spopada – vprašanje je, kdaj in kako bomo nanj pripravljeni. Če bomo še naprej ignorirali opozorila, bi leto 2025 res lahko ostalo v zgodovinskem spominu kot zadnje poletje miru.

Foto: Slovenska vojska

Putin na tankem ledu: Rusiji zmanjkuje časa in denarja

Na drugi strani se ruski predsednik Vladimir Putin spopada z vse hujšimi pritiski – tako na domačem kot mednarodnem prizorišču. Po skoraj dveh desetletjih neomajne oblasti se zdi, da se pod njegovo močjo začnejo majati temelji. Ruski oligarh Oleg Deripaska je opozoril, da državi grozi finančni zlom, če kmalu ne pridobi tujih vlagateljev. Vojna v Ukrajini namreč izčrpava državni proračun, sankcije Zahoda pa Rusijo režejo iz svetovnega gospodarstva kot nikoli prej.

A denar ni edini problem. Po kaotičnih dogodkih znotraj lastnih vrst – kot je bil upor Wagnerjeve skupine – je Putin celo priznal, da je bila država na robu državljanske vojne. To javno priznanje notranje razklanosti je alarmanten znak, da se njegova oblast srečuje s krizo zaupanja. Analitiki svarijo: če Putin hitro ne utrdi nadzora in ne stabilizira razmer, lahko Rusijo čakajo pretresi, ki bodo presegli vse, kar smo doslej videli.

Facebook komentarji
Delite s prijatelji: