UPORABNO

STOP: Vlažilni robčki uničujejo kanalizacijske sisteme

Že pred pandemijo je bila na globalnem tržišču izjemno velika poraba vlažilnih robčkov. So zelo težko razgradljivi, zato imajo predvsem v Ameriki velike težave z zamašenostjo kanalizacijskih sistemov.

V času pandemije se je poraba vlažilnih robčkov zelo povečala. To samo po sebi ne bi predstavljalo prevelikega problema, če ne bi ljudje odrabljenih vlažilnih robčkov namesto v koše za smeti, metali v straniščne školjke. Čeprav v Sloveniji do sedaj s tem nismo imeli pretiranih težav, je čez lužo slika obratna.

Američani v zadnjem letu uporabili 50% več vlažilnih robčkov

Vlažilni robčki niso najbolj razgradljivi. Uporaba vlažilnih robčkov se je v Ameriki v zadnjem letu povečala za več kot 50 odstotkov. To povzroča težavo predvsem v kanalizacijskih sistemih, saj je količina vlažilnih robčkov, ki se ne razgrajujejo tako kot navaden toaletni papir, znatno večja, kot v preteklih letih.

Težava pa ni samo v vlažilnih robčkih. Sive lase delavcem, ki čistijo kanalizacijske sisteme, povzročajo tudi robčki, oziroma serviete, ki jih lahko kupimo v rolah in so v osnovi namenjene čiščenju površin.

Kot poročajo ameriški mediji, so imeli delavci težavo z zamašenostjo odtočnih sistemov zaradi vlažilnih robčkov že v preteklosti, v času pandemije pa so se težave na odtočnih sistemih le še povečale. Čiščenje kanalizacijskega omrežja je zato povečalo stroške za kar 75 odstotkov v primerjavi s stroški za čiščenje pred letom 2020.

Foto: pixabay

Uvajanje novih pravil zaradi težav v kanalizacijskih sistemih

Zaradi vedno pogostejših težav z odtočnimi sistemi so zato v številnih državah v zadnjem letu že uvedli dodatne opozorilne table, kjer jasno piše, da je odlaganje uporabljenih vlažilnih robčkov v straniščne školjke strogo prepovedano.

Sprva so oblasti v Ameriki mislile, da se bo težava z odhodom ljudi na delo zmanjšala, a temu ni bilo tako. Ljudje si namreč večkrat čistijo, oziroma razkužujejo roke, svojo rutino pa zdaj prenašajo tudi na delovna mesta. Vse lepo in prav glede lastne higiene, a držati se bo treba pravil, pravijo delavci, ki se vsakodnevno borijo s tonami odpadnih robčkov.

Facebook komentarji
Delite s prijatelji:
Urednik

Recent Posts

Štiričlanski slovenski družini v Umagu zgorel avto

V okolici Umaga je danes slovenska družina ostala brez osebnega vozila, so na Facebook strani…

19 ur ago

SMRTONOSNI STREL: Sta bila v obračun vpletena intimna partnerja?

Je moški, ki je v nedeljo zvečer v okolici Oplotnice tragično umrl, storil samomor? Policisti…

5 dni ago

V prometni nesreči umrl 14-letni voznik motornega kolesa

PU Maribor je sporočila, da je ponoči v prometni nesreči na lokalni cesti v Staršah…

1 teden ago

Discover Ljubljana

If you are here it only means one thing: you are willing to travel to…

1 teden ago

Bralec: Kdo je ženska, ki konstantno izkorišča reševalni pas?

Na Facebooku se je v skupino V živo s slovenskih cest pojavil video anonimnega člana.…

2 tedna ago

V torek sneg vse do nižin: pričakujte od 10 do 15 centimetrov

Aprilski sneg še ni rekel zadnje. V torek bo ponovno pobelilo Slovenijo. Proti večeru bo…

2 tedna ago