V nedeljo popoldan so bili policisti obveščeni, da je bil na območju Vrhnike zaradi uporabe nedovoljene pirotehnike poškodovan mladoletnik. Po do sedaj zbranih obvestilih mu je v enem izmed stanovanj v rokah eksplodirala petarda.
Pri tem je bil mladoletnik lažje poškodovan. Z zbiranjem obvestil je bilo ugotovljeno, da je mladoletnik nedovoljene petarde naročil preko spleta z vednostjo staršev. V postopku je bilo zaseženih še več pirotehničnih izdelkov, med njimi tudi doma izdelana petarda. Policisti nadaljujejo z zbiranjem obvestil o vseh okoliščinah dogodka in bodo izvedli ustrezne postopke.
Policisti odsvetujejo uporabo pirotehnike tako z vidika varnosti, zdravja, kot tudi vplivov na okolje in živali. V kolikor pri uporabi pirotehnike pride do poškodb, so posledice teh lahko zelo hude in tudi trajne. Staršem svetujejo, da se o uporabi posvetujejo z otroki, jih opozorijo na nevarnosti in ne dovolijo, da bi otroci pirotehniko uporabljali sami.
Če se ne morete upreti uporabi pirotehničnih izdelkov, jih nikar ne kupujte od preprodajalcev na tržnicah, ulicah ali družabnih omrežjih.
Izkušnje kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna. Prepovedana je tudi predelava ali lastna izdelava. Izkušnje kažejo, da je uporaba teh izdelkov zelo nevarna. Ti izdelki večinoma niso testirani, vprašljivi pa so tudi materiali iz katerih so narejeni. Poudariti je potrebno, da posest in uporaba petard vseh oblik in moči v Sloveniji ni dovoljena.
Nepremišljena, neprevidna in objestna uporaba pirotehničnih izdelkov pogosto povzroči telesne poškodbe (opekline, raztrganine rok, poškodbe oči itd.), moti živali, povzroča požare, onesnažuje okolje in poškodovanja javne in zasebne infrastrukture.
Zavedati se je potrebno tudi da je pirotehnične izdelke kategorije F1, katerih glavni učinek je pok, je prepovedano uporabljati v strnjenih stanovanjskih naseljih, zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za javni potniški promet, na površinah, kjer potekajo javne prireditve, itd., Pirotehnične izdelke F1. in F2. kategorije lahko uporabljajo mlajši od 14 oziroma 16 let, le če so pod nadzorstvom staršev ali skrbnikov. Uporaba fontan in baterij F3 kategorije je dovoljena le osebam, starejšim od osemnajst let. Prav tako so tudi pirotehnični izdelki kategorije P1, dovoljeni le polnoletnim osebam.
Imate električno vozilo? S 1. januarjem 2025 je v Sloveniji začela veljati nova uredba, ki…
Zgodaj zjutraj je na prvi dan leta 2025 imela policija v Ljubljani veliko dela. 27-letni…
Leto 2025 bo leto modrosti, napredka in opuščanja vsega starega. Kaj to pomeni? To je…
Minuli konec tedna se je v snežnem metežu začela izjemno nevarna reševalna akcija v Kamniško-Savinjskih…
V decembru je potekala nagradna igra, v kateri smo izžrebali nagrajence, ki prejmejo Lunin vodnik…
V četrtek zjutraj je na cesti Celje - Slovenske Konjice prišlo do prometne nesreče, v…