Letošnji 21. praznik buč, ki ga organizirajo v Središču ob Dravi, je postal eden pomembnejših dogodkov v tem delu države. Obiskovalci na dnevu odprtih vrat lahko vsako leto poizkusijo bučno olje, praženo slanino, sušene bučnice, skuto z bučnim oljem ter kruh s semeni. Tam pa bo letos tudi nekaj znanih obrazov.
V 21 letih se je kulinarična ponudba izjemno nadgradila tako z novimi recepti, v katerih brez bučnega olja ne gre, kot tudi na novih jedeh, ki jih lahko na prazniku buč v Središču ob Dravi lahko obiskovalci okušajo sami. Sodelovati so začela tudi različna društva in rokodelci, dogajanje pa so popestrili še s tekmovanjem v kuhanju bučnega golaža, ki ga bo letos zamenjalo tekmovanje v kuhanju bučne juhe.
Letošnja novost je tekmovanje za najokusnejšo bučno juho. Tudi letos bodo sodelovale številne ekipe, ki bodo ustvarjale pravo kulinarično doživetje. Poleg strokovne komisije pa boste bučno juho lahko preizkusili tudi obiskovalci.
Si želite doma preizkusiti nove jedi, ki so povezane z bučami in bučnim oljem? Zdaj jih boste lahko! Na 21. tradicionalnem prazniku buč bo prisotna tudi Brina Robnik Kobal, ki ste jo lahko spremljali na tekmovanju Masterchef 2023. Predstavila bo knjižico z recepti: Bučno in preprosto. Njene specialitete bodo obogatile prijetno sobotno druženje.
Letošnji dogodek bo med drugimi popestrila pevka Nika Zorjan, ena najbolj popularnih Prekmurk v Sloveniji v tem trenutku. Z njo boste lahko prepevali največje glasbene uspešnice in uživali v melodijah, ki se dotaknejo vsakega izmed nas.
Prireditev bo tudi letos povezovala gledališka in televizijska igralka Urška Vučak Markež, ki jo to jesen lahko spremljate kot lik prodajalke v enem najbolj popularnih resničnostnih šovov slovenskih televizij – Kmetija.
Slovenija je polna pristnih okusov, kakršnih zaradi naše geolokacije in klime ne najdete nikjer drugje. Štajersko prekmursko bučno olje je zato s svojim značilnim aromatičnim vonjem in okusom zelo nepogrešljivo v kulinariki. Tako se lahko bučno olje uporablja pri pripravi skoraj vseh jedi, bodisi za mariniranje, za pripravo omak, za prelive testenin, za rižote, za hladne mesne jedi, juhe, sladice, kot tudi za pripravo različnih namazov. Pravi gurmanski užitek pa je vaniljev sladoled prelit z bučnim oljem.
Štajersko prekmursko bučno olje nosi znak Zaščitena geografska označba
Posebno veljavo Štajersko prekmurskemu bučnemu olju daje Zaščitena geografska označba (ZGO), ki je ena od evropskih shem kakovosti, s katero so zaščiteni kmetijski pridelki in živila v Sloveniji in celotni Evropski skupnosti, ki izvirajo iz določene regije, kraja ali države in imajo preverjeno kakovost in lastnosti. To pomeni, da je naše bučno olje resnično naše, pridelano Sloveniji.
Prijazno Vas vabimo, da nas v soboto, 14. septembra 2024 med 10. in 14. uro obiščete na 21. tradicionalnem prazniku buč v Središču ob Dravi.
Tatjana Mihelj predstavlja svojo najnovejšo skladbo Žarim, ki s pozitivnim sporočilom in energijo prinaša navdih…
Danes bo oblačno, v torek pa bo v naše kraje prišla vremenska fronta. Najprej bo zapihal…
Policisti so bili 26. septembra 2024 obveščeni o pogrešanem tujcu. Pogrešani moški Mostafa Ezzeldin Mahmoud…
V letalski nesreči v Prekmurju so danes umrle tri osebe v bližini nogometnega igrišča v…
Strmoglavilo je letalo Letalskega centra Maribor. V tragični nesreči naj bi umrli štirje ljudje. (več…
Porušen nadstrešek je v Novem Sadu pod seboj pokopal 14 oseb. Med njimi so umrli…